Przez ciągły pęd do perfekcji w stronę otchłani wyczerpania – analiza zjawiska FORO

Nasze dążenie do tego, aby życie było jak najbardziej satysfakcjonujące i pełne wydarzeń, może niekiedy prowadzić do narzucenia sobie nadmiernego ciężaru. Może to skutkować pojawieniem się lęku, który jest związany z naszą zdolnością do poradzenia sobie z wyznaczonymi sobie celami. Na przestrzeni ostatnich lat na arenie społecznej coraz częściej pojawia się fenomen określany mianem FORO, czyli strachu przed wyczerpaniem. Problem ten dotyka coraz szerszego grona osób.

FORO jest terminem angielskim, oznaczającym „fear of running out”, czyli strach przed wyczerpaniem. Pomimo że w pierwszej kolejności kojarzy się z brakiem energii, może dotyczyć również relacji międzyludzkich czy dostępnych środków finansowych. W kontekście dynamicznie rozwijającego się świata, który stale oczekuje od nas więcej, problem FORO staje się coraz bardziej powszechny.

Powstanie i rozprzestrzenianie się FORO ma swoje korzenie w szybkim tempie naszego życia i presji, którą odczuwamy na co dzień. Źródłem tego nacisku mogą być zarówno oczekiwania społeczeństwa, jak i wyznaczane przez nas samego standardy. Media społecznościowe i promowane przez nie nierealistyczne wzorce życia dodatkowo pogłębiają ten problem. Stawiamy przed sobą ambitne cele zawodowe, pragniemy osiągnąć sukces finansowy, a jednocześnie chcemy z powodzeniem radzić sobie w życiu prywatnym, rozwijać swoje pasje i zwiedzać świat. Niemniej jednak czas jest ograniczony, a my dążymy do wykorzystania go jak najefektywniej.

W pewnym momencie zaczynamy odczuwać, że nasze wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jakość naszego snu się pogarsza, koncentracja słabnie, a stan zdrowia ulega pogorszeniu. Mimo to, presja jaka na nas ciąży sprawia, że przyznanie się do problemu jest bardzo trudne. W nas rośnie lęk, czy damy radę sprostać wszystkim wyzwaniom, czy nie ulegniemy wyczerpaniu zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

FORO może wiązać się również z obawą przed wydatkowaniem posiadanych środków finansowych. Zamiast racjonalnie zarządzać swoim budżetem i poszukiwać dobrze płatnej pracy, wpadamy w pułapkę skąpstwa i ogarnia nas strach przed wydaniem nawet niewielkiej sumy pieniędzy.

Objawy FORO mogą przypominać ogólny stan lęku. Osoby zmagające się z tym problemem często mają trudności z zasypianiem, doświadczają bóle głowy czy żołądka, a nawet mogą mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego. Niekiedy, w celu stłumienia rosnącego niepokoju, poświęcamy jeszcze więcej czasu na pracę, dokonujemy impulsywnych zakupów czy intensyfikujemy kontakty towarzyskie, co paradoksalnie może prowadzić do pogłębienia problemu.