Jak działa pamięć? Co zapamiętujemy, a co i dlaczego zapominamy?

Mózg każdego człowieka nadal nie został dogłębnie zbadany. Jedno co na pewno można o nim powiedzieć to fakt, iż jest to niezwykły organ. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapamiętywać różne rzeczy. Jak to się jednak dzieje, iż ludzie tą samą sytuację potrafią zapamiętać w różny sposób? Jak to jest, że niektóre rzeczy zapominamy, nawet te znaczące a pamiętamy inne, które do niczego nie są nam potrzebne?

O działaniu pamięci

Każdego dnia nasz mózg zmaga się z przetworzeniem bardzo dużej ilości informacji. Logicznym jest, że nie da się zapamiętać wszystkiego. Wszystko co tu i teraz trafia do pamięci krótkotrwałej i o ile nie zakomunikujemy naszemu mózgowi w żaden sposób, że jest to dla nas ważne bądź nie podkreślimy tego jakimś wyróżniającym się elementem to jesteśmy w stanie zapomnieć o tym nawet po kilku sekundach. Razem z mózgiem w tym przypadku w parze idzie wzrok. To bowiem od niego zależy najbardziej na ile coś zapamiętamy. Dla przykładu jeżeli pijemy kawę z koleżanką i zwrócimy uwagę w co jest ubrana i nasz wzrok będzie na tym skupiony to następnego dnia będziemy pamiętać ten szczegół a nawet treść rozmowy. Jeżeli natomiast w trakcie rozmowy będzie patrzeć przez okno i jednocześnie myśleć co ugotować na obiad to najprawdopodobniej nic z tej rozmowy nie zapamiętamy. Warto dodać, że w skupieniu często przeszkadza choroba jaką jest Hashimoto – dowiedz się więcej o Hashimoto w artykule na stronie skleroza.pl. Pamięć równa się skupienie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby lepiej pamiętać informacje trzeba nad tym pracować. Nie wystarczy, że się tak postanowi. Pierwsza zasada to powtarzanie i utrwalanie. Tylko wtedy możemy przejść z etapu pamięci krótkotrwałej do tej długotrwałej. Każdy kto uczy bądź uczył się w szkole na pewno zauważył, iż kiedy nie powtarza sobie materiału to zapomina jego treść. I co najważniejsze mózg można trenować niezależnie od wieku. Według stereotypów im jesteśmy starsi tym więcej zapominamy. Dzieje się tak tylko i wyłącznie w przypadku kiedy mózg nie jest pobudzany do pracy. To nie ma nic wspólnego z wiekiem.

Trenowanie mózgu najlepiej zacząć od teraz. Jest na to wiele sposobów i najlepiej znaleźć taki, który będzie sprawiał przyjemność. Nie chodzi o to, żeby nasz mózg zamęczyć powtarzaniem sobie czegoś tylko po to żeby to zapamiętać na chwilę i się zniechęcić.

W dobie XXI wieku gdzie zalewa nas niezliczona ilość informacji w mediach bardzo łatwo jest nam wiele rzeczy zapominać. Nie warto jednak popadać w obsesję na tym punkcie i doszukiwać się chorób. Wielu ludzi od razu myśli sobie czy to nie jest Alzheimer. Oczywiście regularne badanie się jest bardzo ważne ale w  przypadku kiedy człowiek jest młody i zapomina wyrzucić śmieci albo zapomniał gdzie na parkingu zostawił samochód może to oznaczać tylko tyle, iż jego mózg jest przeciążony nadmierną ilością informacji a zostawiając samochód nie zwrócił uwagi gdzie go zostawił. Niemożliwością jest zapamiętanie numeru miejsca parkingowego jeżeli się na niego nie spojrzało nawet przelotnie. I na koniec najważniejsze: we wszystkim, dosłownie we wszystkim pomaga sen i pozbycie się stresu i napięcia. Odpowiednia ilość snu potrafi zdziałać cuda.