Niemieccy emeryci emigrują do Polski?!

Wiele mówi się na temat sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Nie ma też co ukrywać, że możemy rozmawiać o wielu minusach. Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że nie tylko w Polsce są problemy.

To nie jest odwracanie uwagi!

Niektórzy mogą pomyśleć, że chodzi o skupianie się na sprawach mało istotnych, ale to nie w tym rzecz. Nie chodzi też o odwracanie uwagi – po prostu dobrze zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje – w Polsce i poza granicami naszego kraju.

W ten sposób docieramy do sedna, czyli tego, że niemieccy emeryci coraz częściej decydują się na emigrację. Najnowsze rankingi wskazują na to, że niemieccy seniorzy chętnie patrzą w stronę Polski, Czech, Węgier czy Hiszpanii. W takiej sytuacji można zadać pytanie, czy w takim razie Polska nie jest tak zła, jak niektórzy przedstawiają? Na pewno możemy rozmawiać o ogromnym polu do dyskusji. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że można mówić o różnych sprawach – trzeba uwzględniać koszty utrzymania, opiekę zdrowotną, przestępczość czy bezpieczeństwo. Nie ma też co ukrywać, że możemy wyróżnić teorię i praktykę. Jedno powinno przekładać się na drugie, ale rzeczywistość niekiedy przedstawia się inaczej.

Warto także mieć na uwadze, że duże znaczenie ma ocena w długiej perspektywie, czyli coś, co wymaga czasu. Można chcieć przyjechać do Polski i po jakimś okresie pobytu dojść do wniosku, że został popełniony błąd. Nie można też zapomnieć, że ludzie różnie patrzą na poszczególne sprawy – dobro ogółu zdaje się zazwyczaj nie mieć większego znaczenia.