Bezpłatne szczepienia dla seniorów powyżej 65 lat i dzieci poniżej 18 lat w związku z nadchodzącym sezonem infekcyjnym

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę darmowych leków dla dwóch grup: dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia oraz osób starszych, które przekroczyły 65 rok życia. Są to między innymi szczepionki chroniące przed grypą, pneumokokami czy wirusem HPV. Mimo że te leki są już dostępne w aptekach, farmaceuci nie są jeszcze poinformowani o szczegółach procedury refundacyjnej związanej ze szczepieniami.

Połowę sierpnia zdominowała dyskusja na temat przygotowania polskiego systemu ochrony zdrowia na zbliżający się sezon szczepień. Eksperci z różnych środowisk medycznych spotkali się w Centrum Prasowym PAP na konferencji zorganizowanej przez Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Przekazali, że sezon chorób wirusowych jest tuż za rogiem i nie ma żadnych oznak, że będzie on łagodniejszy niż poprzednie.

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, który jest kierownikiem Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, podkreśla jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego przygotowania na sezon infekcyjny. Jak mówi, ryzyko zachorowania na choroby zakaźne wzrasta, a statystyki pokazują znaczący wzrost liczby pacjentów zarażonych wirusowymi chorobami zakaźnymi, z wyjątkiem COVID-19.

Dr hab. Kuchar dodatkowo zwraca uwagę na statystyki dotyczące wielu chorób, które pokazują nawet czterokrotny wzrost liczby zakażeń w porównaniu do poprzedniego roku. W związku z tym alarmuje o pesymistycznej perspektywie nadchodzącego sezonu i przypomina, że najlepszym sposobem walki z wirusowymi chorobami są szczepienia.

Na koniec sierpnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę darmowych leków dla dzieci poniżej 18 lat oraz seniorów powyżej 65 roku życia. Te nowe grupy pacjentów będą mogły skorzystać z bezpłatnych leków już od 1 września. Profesor Adam Antczak, przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, wyraził swoje zadanie w kontekście tej decyzji. Jak przekazał, szczepionki to najprostszy sposób na profilaktykę chorób zakaźnych i są niezwykle istotne dla zabezpieczenia, zwłaszcza seniorów, przed poważnymi konsekwencjami i powikłaniami związanymi z chorobami układu oddechowego.