Choroby serca jako najpowszechniejsza przyczyna zgonów: jak rozpoznać objawy na przykładzie niewydolności serca? - 1 2024

Choroby serca jako najpowszechniejsza przyczyna zgonów: jak rozpoznać objawy na przykładzie niewydolności serca?

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę śmierci w Polsce i na całym świecie. Niewydolność serca to jedno z tych schorzeń, które często dają pierwsze sygnały nieprawidłowości na naszych stopach.

Na czele listy przyczyn zgonów stoją choroby serca. Ta statystyka obejmuje zarówno skale globalną, jak i krajową. W Polsce, choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią wszystkich zgony. Przy tak wysokim odsetku, dochodzi do tego, że wiele powszechnych dolegliwości jest często nierozpoznawanych przez długi czas.

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z kluczowych przykładów. Szacuje się, że w Polsce nawet kilkanaście milionów osób może cierpieć na podwyższone ciśnienie krwi, a znaczna część z nich może nie być nawet tego świadoma. W przypadku niewydolności serca, liczba osób zmierzających się z tym schorzeniem w Polsce może dochodzić nawet do 1,5 miliona.

Zdaniem British Heart Foundation, organizacji z Wielkiej Brytanii, zajmującej się problematyką chorób serca, aż 80 procent przypadków niewydolności serca jest diagnozowane dopiero podczas hospitalizacji. Mimo to, w 40 procentach tych przypadków, można zaobserwować objawy sugerujące konieczność konsultacji lekarskiej.

Niewydolność serca to schorzenie, które polega na niewystarczającym wydolnym pompowaniu krwi przez serce do innych organów i naczyń krwionośnych. Efektem tego jest zaleganie krwi w organach i niedostateczna dostawa tlenu. Niewydolność ta może prowadzić do zgonu poprzez wstrząs niedokrwienny, który często jest wynikiem długotrwałego nadciśnienia.

Według National Health Service, brytyjskiej instytucji odpowiedzialnej za system ochrony zdrowia, jednym z najpowszechniejszych objawów niewydolności serca są obrzęki kostek i nóg wynikające z nagromadzenia płynów. „Stan ten może poprawić się rano, a następnie pogorszyć podczas dnia” – informuje NHS. Jeżeli obrzęk jednej lub obu kostek, stóp lub dużej części nogi nie ustępuje po kilku dniach (lub nasila się), konieczna jest konsultacja lekarska. Obrzęk jednej kończyny może również wskazywać na zakrzepicę żył.