Czego nie wypada?

Im człowiek starszy, tym częściej słyszy się o tym, że czegoś nie wypada. Jakby nie patrzeć, jest to kontrowersyjny temat. Temat, do którego spróbujemy się teraz odnieść.

Różne przypadki

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mężczyzna ma znacznie młodszą dziewczynę/narzeczoną/żonę. W takim układzie nietrudno usłyszeć, że nie ma mowy o miłości. Można to zrozumieć, ale nie oznacza to tego, że jesteśmy przy temacie, w przypadku którego jest tylko jedna opcja. Par ze sporą różnicą wieku nie brakuje i co najważniejsze, możemy mówić o parach, które się dogadują i odnajdują wspólną drogę życiową. Czy to nie jest właśnie połączenie, którego potrzeba w związkach? Warte podkreślenia jest również to, że presja otoczenia może mieć znaczenie.

Można też usłyszeć choćby o tym, że nie wypada ubierać się młodzieżowo – jak to ocenić? Czy nie jest tak, że mają decydować prywatne odczucia? Wydaje się, że człowiek przede wszystkim powinien dbać o swoją wygodę. Oczywiście zawsze da się przesadzić, ale można mieć wątpliwości, czy przesadą jest młodzieżowy ciuch. Uczciwie trzeba też powiedzieć, że po raz kolejny ogromną rolę może odegrać presja otoczenia.

Nie ma też co ukrywać, że czasem możemy mieć do czynienia z całkowicie irracjonalnymi sytuacjami – wystarczy pomyśleć o sporcie. Amatorski sport w pewnym wieku może wydawać się czymś całkowicie absurdalnym, natomiast jest inaczej. Rzecz jasna trzeba jednak pamiętać o byciu w kontakcie z lekarzem – nieodpowiedzialne uprawianie sportu może nieść za sobą straszne konsekwencje.

Czy kogoś krzywdzę?

Dobrze też zastanowić się nad wyrządzaną krzywdą/problemem – jeżeli coś jest złe, powinno się wymienić jakiś powód. Świetnym przykładem nagi człowiek w miejscu publicznym. Taka sytuacja ma znaczący wpływ na innych – chyba wszyscy się z tym zgodzą. Z pełnym przekonaniem można też mówić o krzywdzie (zagrożeniu). Z drugiej strony nie sposób zapomnieć o presji otoczenia. Siła otoczenia potrafi zdziałać wiele, ale jednocześnie musimy uwzględniać, że życie mamy tylko jedno. Wystarczy spojrzeć na związki – co, jeśli przez otoczenie rozpadnie się związek, który miał przed sobą przyszłość?