Sport w starszym wieku

Nie ma co ukrywać, że sport emerytów to coś, co może brzmieć dziwnie. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że wrażenie nie jest najważniejsze – najważniejsze są fakty.

Czy emeryci mogą uprawiać sport?

Jeżeli sądzisz, że emeryci nie mogą uprawiać sportu, jesteś w błędzie. Oczywiście trzeba jednak uwzględniać, że wiek ma niemałe znaczenie – konieczna jest szeroko pojęta odpowiedzialność. Do tego nie można zapomnieć o tym, że mowa o temacie, w przypadku którego obowiązkowe jest profesjonalne wsparcie. Jeśli wsparcia brakuje, można narazić się na niebezpieczeństwo.

Dobrze też odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest sport? Pytanie teoretycznie proste, ale w praktyce mogą chyba pojawić się niemałe wątpliwości. Weźmy sobie pod uwagę spacery – spacery można określić naprawdę świetną formą aktywności. Formą, która jest najprostsza, darmowa i dostępna w każdym momencie. Nie ma też co ukrywać, że często spotyka się ludzi, którzy mają ze sobą kijki – to rzecz jasna oznacza, że te osoby zdecydowały się na nordic walking. Nordic walking można określić spacerami w wersji zaawansowanej. Warte odnotowania jest też to, że prawidłowe maszerowanie z takim sprzętem to nie jest coś prostego (choć może zdawać się inaczej). Skoro była mowa o spacerach z kijkami i bez kijków, nie sposób nie zatrzymać się przy rowerze. Jazda rowerem to kolejny przykład tego, że aktywność fizyczna jest prostsza, niż może się wydawać.

Krótko mówiąc, wszystko sprowadza się do dwóch spraw – określenia stanu swojego zdrowia i znalezienia dla siebie czegoś odpowiedniego. Dobrze też pamiętać o tym, że aktywność to nie tylko sport.