Czym powinieneś się zaopatrzyć, chcąc cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą rowerem?

Coraz więcej osób w naszym kraju, niezależnie od wieku, zaraża się pasją do jazdy na rowerze. Ogrzewane letnim słońcem dni zachęcają do podjęcia zarówno krótkich, jak i długich rowerowych wypraw. Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż zaplanowanie takiej wycieczki – wystarczy wskoczyć na rower i ruszyć przed siebie – to jednak aby faktycznie móc cieszyć się tym doświadczeniem, warto zainwestować w odpowiedni ekwipunek rowerowy.

Kiedy decydujemy się na zakup odzieży i obuwia dedykowanego do jazdy na rowerze, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim muszą być one komfortowe i nie stwarzać żadnego zagrożenia dla naszej bezpieczeństwa. Często można spotkać rowerzystów, którzy decydują się na jazdę w sandałach lub klapkach – taki wybór jest jednak ani praktyczny, ani bezpieczny. W przypadku nagłej konieczności hamowania lub upadku, odsłonięte palce i pięty są narażone na poparzenia i skaleczenia. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór pełnego obuwia, które chroni stopę. Oczywiście na rynku dostępne są specjalistyczne buty rowerowe, jednak ich zakup nie jest konieczny – ważne, aby pamiętać o bezpiecznym obuwiu jako podstawowym elemencie ekwipunku rowerowego. Należy również unikać szerokich nogawek w spodniach i długich sukienek, które mogą się wkręcić w łańcuch lub szprychy. Wielbiciele jazdy na rowerze często decydują się także na zakup spodenek rowerowych z żelową wkładką, która zabezpiecza siedzenie. W okresie letnim nie zapominajmy także o nakryciu głowy – najlepiej kasku. Ponadto, warto zawsze mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i coś do jedzenia – batony energetyczne albo kanapki. Cały prowiant i drobiazgi można zapakować do usztywnionego i wyprofilowanego plecaka rowerowego. Jeżeli planujemy wielodniowy wyjazd, warto zaopatrzyć się w specjalne sakwy.

W trakcie jazdy na rowerze mogą nas spotkać różnego rodzaju niespodzianki – nie wszystkie z nich będą przyjemne. Najwięcej problemów może sprawić nam przebita guma. Aby uniknąć niespodzianek, warto zawsze mieć ze sobą zapasową dętkę. Możemy również zaopatrzyć się w łatki samoprzylepne i kawałek papieru ściernego do załatania uszkodzonej dętki. Dodatkowo, niezbędna będzie mała pompka rowerowa oraz, w razie potrzeby, wentyl samochodowy, który umożliwi nam podpompowanie koła na stacji paliw. Aby zabezpieczyć nasz rower przed kradzieżą, powinniśmy zawsze mieć ze sobą solidne zapięcie.

Każdy miłośnik jazdy na rowerze ceni sobie małe gadżety, które uprzyjemniają jazdę. Najpopularniejszym z nich jest licznik rowerowy, który pozwala nam na śledzenie liczby przejechanych kilometrów zarówno podczas jednej wycieczki, jak i na przestrzeni całego okresu użytkowania roweru. Pasjonaci jazdy na długich dystansach mogą zainwestować w rękawiczki z żelowym wkładem, które poprawiają chwyt kierownicy i niwelują mikrodrgania. Niektórzy decydują się także na oświetlenie kół rowerowych – wieczorami wyglądają one niezwykle efektownie, a dodatkowo zwiększają widoczność rowerzysty na drodze, co przekłada się na jego bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, jakie akcesoria wybierzemy – pamiętajmy, że najważniejsza jest przyjemność i bezpieczeństwo z jazdy.