Kwiaty pełne nostalgii – zapraszamy do ogrodu z dawnych lat

Wśród roślin cieszących się popularnością w minionych dekadach, a które warto teraz odnaleźć, znajdują się takie gatunki jak onętek, also known as kosmos. To delikatna roślina o subtelnym uroku, której białe lub różowe płatki tworzą efektowny kontrast. Roczna roślina, która jednak bez trudu samodzielnie rozsiewa się co roku na rabatach.

Łubin to roślina, która tworzy wysokie i obfite grona kwiatów. Jej kwiatostany mogą osiągać nawet 50 cm długości, a sama roślina dorasta do 150 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu. W przeszłości widywany niemal w każdym ogrodzie, teraz ponownie zyskuje na popularności. Łubin preferuje słońce i nie jest wybredny jeśli chodzi o glebę – jednak na glebie żyznej będzie rósł bujniej. Jest to roślina wieloletnia, łatwa w uprawie.

Rudbekia to kolejna roślina wieloletnia, która przez całe lato aż do jesieni rośnie i kwitnie na rabatach. Najpopularniejsza odmiana ma żółte kwiaty, ale występują także odmiany różowe, czerwonawe czy pomarańczowe. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne i jest niewymagająca w uprawie.

Rośliną niezwykle dekoracyjną jest serduszko, które charakteryzuje się ciekawym kształtem kwiatów przypominających małe serca umieszczone na lekko zwisającym pędzie. Zazwyczaj spotykane są w odcieniu różu, ale istnieje także odmiana biała. Ta wieloletnia roślina preferuje cień lub półcień i najlepiej rośnie na glebie żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Kwitnie w maju i czerwcu.

Przykładem rośliny z niezwykłymi kwiatami jest orlik, który wygląda egzotycznie i bardzo dekoracyjnie. Jego kwiaty pojawiają się od maja do lipca, a po zakończeniu kwitnienia roślinę zdobią tzw. wielomieszki (od lipca do sierpnia). Orlik dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym i potrzebuje gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Ciekawostką jest fakt, że jest naturalnym odstraszaczem ślimaków.

Malwa to dwuletnia roślina, która dzięki ścięciu pędów pod koniec kwitnienia może żyć nawet do 3-4 lat. Dorasta do 2 metrów wysokości i kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej duże dzwoneczki ułożone są na wysokim pędzie i występują w wielu kolorach, takich jak żółty, różowy, biały czy bordowy. Niektóre odmiany cechują się pełnymi kwiatami.

W wyborze roślin kojarzących się z dawnych lat jest jeszcze wiele innych gatunków. Wiele z nich, takich jak piwonia, krwawniki, przetaczniki, floksy czy jeżówki mają swoje unikalne uroki. Stworzenie we własnym ogrodzie kolorowego i zapachowego zakątka nawiązującego do dawnego klimatu jest możliwe dzięki tej bogatej gamie wieloletnich i łatwych do utrzymania roślin. Starajmy się więc stworzyć taki nostalgiczny kącik pełen kwiatów z dawnych lat.