Jak często emeryci dorabiają?

Stosunkowo często można usłyszeć o tym, że polski rząd dba o emerytów. Z drugiej strony możemy mówić o ludziach, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Zresztą wystarczy zapoznać się z tym, jak wyglądają realia.

Ile osób pracuje?

Czas na emeryturze powinien przebiegać spokojnie, ale teoria nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość. Niektórzy mogą powiedzieć, że w marcu minimalna emerytura wzrosła o prawie 80 zł brutto – to rzecz jasna dobra wiadomość, ale co z tego? Wzrost emerytury to plus, ale rzeczywistość powinno oceniać się całościowo. Krótko mówiąc, chodzi o inflację, która z pewnością przeraża wiele osób. Warto także pamiętać o tym, że nikt z nas nie wie, kiedy sytuacja z inflacją się uspokoi. Można wręcz powiedzieć, że jest źle i zapewne będzie gorzej. Nie chodzi teraz o straszenie kogokolwiek – po prostu trzeba zadbać o świadomość. Cokolwiek by się nie działo, należy jakoś sobie radzić – zwłaszcza że raczej zawsze jest sensowne wyjście.

Warto też zwrócić uwagę na dane podane przez WPROST – redakcja ta otrzymała informację dotyczącą tego, ile osób dorabia do świadczenia. Dokładnie rzecz ujmując, wiemy, że grudniu 2021 roku pracowało 812,9 tys. osób. Wiadomo też, że ponad 94 procent osób z tego grona ukończyło ustawowy wiek emerytalny. Pozostali to oczywiście wcześniejsi emeryci. Wypada jeszcze wrócić do końca 2020 roku – WPROST dysponuje informacją, zgodnie z którą wtedy pracowało 776,6 tys. emerytów. Jak łatwo można zauważyć, nie idzie to w dobrym kierunku.

Widać wyraźnie, że obóz rządzący musi dokonać pewnych zmian w swojej polityce. Jeżeli dalej będzie to samo, efekty będą równie (albo i bardziej) złe.