Niechęć do zmian

Nie ma co ukrywać, że często jest w nas niechęć do zmian. Można to zrozumieć, ale trzeba też pamiętać o tym, że w pewnych okolicznościach zmiany są konieczne. Za przykład może posłużyć choćby przejście na emeryturę bez dorabiania.

Co to będzie?

Nie ulega wątpliwości, że przejście na emeryturę może wiązać się z różnymi pytaniami. Można wręcz powiedzieć, że chodzi o nową rzeczywistość – realia, w których trzeba będzie się jakoś odnaleźć. Wystarczy wziąć pod uwagę choćby zmianę trybu życia – z pracą mogą wiązać się różne nieprzyjemności, ale zawsze też są jakieś zalety. Przy emeryturze człowiek ma szansę na długi odpoczynek, ale może to być odbierane jako minus. Jesteśmy różni i co za tym idzie, różnie reagujemy na poszczególne sytuacje.

To wszystko jest w jakimś stopniu zrozumiałe, ale musimy także pamiętać o tym, że tak naprawdę wiele zależy od nas samych. Jeżeli zdrowie pozwala nam na aktywny tryb życia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki tryb życia miał miejsce. Temat ten zresztą został już poruszony pod tym linkiem. Można też powiedzieć, że okoliczności czasem są zupełnie inne, niż nam się zdaje. Zostając przy częstych aktywnościach, koncentracja na pracy może spowodować, że pewne sprawy gdzieś umkną. Krótko mówiąc, niekiedy trudno zadbać o każdy detal.

Wydaje się też, że życie na emeryturze jest świetnym przykładem tego, iż koniec jednego oznacza początek drugiego. Nasze życie można też porównać do książki – emerytura jest kolejnym rozdziałem i trzeba zadbać, aby rozdział ten przebiegał możliwie interesująco.