Na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?

Każdy, kogo interesują długoterminowe sposoby oszczędzania pieniędzy, z pewnością trafił na tak zwane Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Czym one są? Otóż jest to nic innego, jak dobrowolny i prywatny system nakierowany na oszczędzanie pieniędzy na przyszłą emeryturę.

Jego założeniem jest więc zapewnienie bezpieczeństwa finansowego dla Polaków. W życie wszedł on w styczniu 2019 roku i jak do tej pory spora liczba naszych rodaków zdecydowała się z niego skorzystać. Na czym program ten polega? Jest to bardzo proste, gdyż zasadniczo na stan zgromadzonych oszczędności wpływają trzy źródła, którymi są pracownik, jego pracodawca oraz państwo. Z pensji pracownika potrącana jest pewna kwota pieniędzy, następnie swoją część dokłada jeszcze pracodawca oraz właśnie państwo. W ten sposób można zgromadzić dość spory kapitał będący solidnym zabezpieczeniem na emeryturę. Kiedy natomiast możliwa jest wypłata? Co do zasady można z nich skorzystać dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Wyjątkiem są jednak pewne sytuacje losowe umieszczone w oddzielnym katalogu. No dobrze, a jak z niego zrezygnować? Otóż można tego dokonać stosunkowo łatwo, gdyż wystarczające jest tu jedynie złożenie pisemnej deklaracji u aktualnego pracodawcy. Co istotne istnieje też możliwość ponownego powrotu do programu, w razie, gdyby były uczestnik zmienił w tym temacie zdanie.

Sama więc rezygnacja i powrót są bardzo przystępne. Reasumując, trzeba stwierdzić, że przyszła emerytura dla każdego z nas nadejdzie, więc warto już dziś o nią zadbać, a pracownicze plany kapitałowe z pewnością nam w tym pomogą.