Rehabilitacja onkologiczna jako kluczowy składnik procesu powrotu do pełnego zdrowia

Proces leczenia nowotworu to ogromne wyzwanie dla pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Obciążenie ciała jest porównywalne z ekstremalnym wysiłkiem jaki towarzyszy maratończykom. Doświadczenie bólu nowotworowego oraz ograniczenia aktywności fizycznej niesie za sobą ryzyko powstania powikłań, zwłaszcza dotyczących układu oddechowo-krążeniowego. Dlatego tak ważne jest wdrożenie rehabilitacji onkologicznej na odpowiednim etapie leczenia, co stanowi integralny element kompleksowej opieki nad pacjentem.

Izabela Szczypior, specjalistka od fizjoterapii z Uzdrowiska Ustroń, należącego do Grupy American Heart of Poland, zaznacza, że każdy pacjent przechodzący proces leczenia onkologicznego powinien rozważyć rehabilitację onkologiczną. Jest ona nie tylko drogą do przywrócenia sprawności fizycznej, ale również stanowi ważne wsparcie psychiczne w trudnym czasie walki z chorobą.

Rehabilitacja onkologiczna jest nierozerwalnie związana z procesem leczenia nowotworów. Powinna cechować ją kompleksowość na każdym etapie terapeutycznego postępowania. Pacjent onkologiczny od pierwszych chwil swojej walki z chorobą, musi borykać się z ogromnym stresem wynikającym z diagnozy i perspektywą długotrwałego leczenia. Zrozumienie i specjalistyczna opieka to klucz do udanej rehabilitacji – podkreśla Izabela Szczypior, fizjoterapeutka.

Rehabilitacja onkologiczna dotyka pacjentów z różnymi dysfunkcjami. Najczęściej specjaliści zajmują się pacjentkami po mastektomii, po usunięciu narządów rodnych, po leczeniu czerniaka i mężczyznami po terapii raka prostaty. Specyfika tych schorzeń często prowadzi do problemu obrzęku limfatycznego kończyn górnych lub dolnych. Jest to jedno z największych wyzwań terapeutycznych dla specjalistów. Początkowo obrzęk może nie być widoczny, jednak powoduje dyskomfort u pacjenta, manifestujący się poprzez uczucie ciężkości oraz rozpierania. Wraz z upływem czasu objawy stają się coraz bardziej dostrzegalne i bolesne. Skóra staje się napięta, bardzo wrażliwa i łatwo doznaje urazów, a proces gojenia się ran jest utrudniony.