Przyczyny wypadania włosów i efektywne metody przeciwdziałania

Statystyki mówią, że na skalpie człowieka znajduje się średnio od 100 do 150 tysięcy włosów. Codziennie traci on między 50 a 100 z nich, co jest naturalnym procesem i nie powinno budzić niepokoju. Niemniej jednak, określone czynniki – takie jak zwiększony poziom stresu, zmęczenie czy niedostatek witamin i minerałów – mogą przyspieszyć wypadanie włosów i pogorszyć ich kondycję. W takich przypadkach, włosy mogą stać się znacznie cieńsze, słabsze i bardziej podatne na łamanie. Na szczęście, taki stan rzeczy jest często tylko chwilowy i można go łatwo zniwelować, wprowadzając odpowiednie zmiany w diecie czy stylu życia.

Sytuacja staje się poważniejsza, gdy włosy zaczynają wypadać w dużych ilościach, a problem utrzymuje się przez dłuższy czas. Gdy podczas codziennej higieny zauważamy nadmierną utratę włosów, może to wskazywać na początek łysienia. Pytania, które wtedy nasuwałyby się, to: Co robić? Czym może być spowodowany ten problem? Jak pielęgnować włosy, by zahamować ich utratę?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne, od prostych do usunięcia w domu, po poważne problemy zdrowotne – mówi specjalistka z SCM Estetic. Przy pierwszej wizycie pacjenta z takim problemem, zawsze analizujemy jego nawyki pielęgnacyjne. Częste narażanie włosów na wysokie temperatury za pomocą różnych urządzeń, farbowanie, trwała ondulacja, nadmierne stosowanie mocnych kosmetyków stylizujących czy zbyt ciasne upinanie włosów mogą przyczynić się do ich słabnięcia i wypadania. Również zbyt rzadkie mycie głowy lub celowe przetłuszczanie włosów jest szkodliwe. Ważny jest także tryb życia pacjenta i czynniki środowiskowe – jak na przykład stres, intensywny wysiłek fizyczny lub umysłowy, niewłaściwa dieta czy palenie papierosów – lista jest długa – wyjaśnia dermatolog.

Wielu ludzi zauważa również, że problem wypadania włosów może nasilać się sezonowo, szczególnie jesienią i wiosną. Może to być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi lub niedoborami składników odżywczych. Inną kwestią są choroby skórne, zaburzenia pracy tarczycy czy zmiany hormonalne u kobiet związane z ciążą lub menopauzą – to tylko niektóre z możliwych przyczyn problemu.