Tradycyjny polski bigos – aromatyczne danie na świąteczny stół

Pomimo że bigos, nasze narodowe danie, zyskało sławę nie tylko na kulinarnym, ale i literackim podwórku, dziś wydaje się być nieco niedoceniane. Jest to potrawa, której popularność w naszym kraju jest niezaprzeczalna. Właśnie z tego powodu, nie może go zabraknąć podczas uroczystości świątecznych.

Zasłużoną renomą cieszy się tradycyjny, polski bigos, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych dań w naszej kuchni. To danie, przyrządzone z kiszonej kapusty, staje się nieodzownym elementem wieczoru Wigilijnego. Istnieje wiele różnorodnych przepisów na bigos, jednak jego podstawowe składniki to: kapusta kiszona i słodka, mięso wieprzowe oraz wędliny. Są jednak dodatki, które nadają mu charakterystycznej głębi smaku, takie jak suszone grzyby czy śliwki.

Bigos jest potrawą unikalną – im więcej razy jest podgrzewany, tym lepiej smakuje. Warto dodać, że o bigosie pisali tacy twórcy jak Adam Mickiewicz czy Wacław Potocki. Przepisy na to danie zawierały nawet najstarsze polskie książki kucharskie, takie jak „Compendium Ferculorum” Stanisława Czernieckiego z 1682 roku. Ciekawostką jest fakt, że w XVII wieku bigos przyrządzano bez dodatku kapusty. Była to potrawa z siekanego mięsa bądź ryb, do której dodawano warzywa i zakwaszano octem lub kwaśnymi owocami jak limonka czy cytryna. Dopiero w XVIII wieku bigos zaczął być przyrządzany w formie znanej nam dzisiaj – kapusta stała się głównym składnikiem, do którego dodawano kawałki mięsa lub wędlin oraz inne dodatki i przyprawy. W XIX wieku często podawano go jako danie przed zupą, a także była to typowa potrawa jadana w czasie podróży i polowań.

Anna Burak, manager ds. produktów z firmy Dobrowolscy, mówi: „Kiszona kapusta jest podstawowym składnikiem polskiego bigosu. Dodatki takie jak suszone śliwki, grzyby i przyprawy nadają mu wyjątkowy, świąteczny aromat. Jednak to wysokiej jakości mięsne dodatki decydują o jego wykwintności. Bigos osiąga swój najlepszy smak, gdy dołożymy do niego aromatyczne wędliny najwyższej jakości i dużą ilość mięsa. Warto wypróbować Boczek Stryja i Kiełbasę Wiejską z Wadowic o doskonałym składzie i właściwościach odżywczych.”

Przepis na tradycyjny bigos wymienia takie składniki jak: 2 kg kiszonej kapusty, ½ kg świeżej białej kapusty poszatkowanej w paski, ½ kg Boczku Stryja firmy Dobrowolscy, ½ kg Kiełbasy Wiejskiej z Wadowic firmy Dobrowolscy, 1 kg wieprzowiny (karkówka lub łopatka), ½ kg wołowiny, 200 g słoniny (najlepiej wędzonej), 1 szklanka bulionu, 4 średnie cebule, 100 g suszonych grzybów, 15 wędzonych lub suszonych śliwek, 2 jabłka szara reneta, 250 g przecieru pomidorowego, woda, 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina oraz liczne przyprawy.