Wizyta u neuropsychologa: klucz do skutecznej pomocy dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jednym z schorzeń, które nie są jeszcze w pełni przebadane. Pomimo to, badania neuropsychologiczne odgrywają istotną rolę w jej diagnozowaniu i terapii. Neuropsycholog dzięki specjalistycznym badaniom jest w stanie wykryć początkowe stadium choroby Alzheimera, zanim radiolog dostrzeże jakiekolwiek zmiany w strukturze mózgu podczas rezonansu magnetycznego – mówi dr Monika Piotrowska-Matyszczak, neuropsycholog pracujący w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia należącej do grupy LUX MED. Dzięki takiej wizycie, neurolog może dokładniej dobrać dawkę leków kognitywnych dla pacjenta.

Alzheimer jest jednym z rodzajów chorób otępiennych, do których zalicza się też demencję i Parkinsona. Choć przyczyny tych schorzeń nie są jeszcze znane, najczęściej pacjenci trafiają do neurologów w momencie, gdy zaczynają mieć poważne problemy z pamięcią lub gdy ich rodziny zaczynają obawiać się o ich bezpieczeństwo. Chorzy na Alzheimera mogą np. zapomnieć wyłączyć kuchenkę gazową czy zgubić się wracając z zakupów.

Symptomy choroby Alzheimera manifestują się na długo przed tym, jak są zauważane. Na początku objawiają się one zapominaniem imion, ustaleń z rozmów czy drobnymi nieuwagami, takimi jak niesolone mięso do kotletów czy spalone ciasto – wyjaśnia dr Monika Piotrowska-Matyszczak. Z biegiem czasu te objawy stają się coraz bardziej poważne i dopiero wtedy pacjent zwraca się o pomoc do lekarza. Neurolog przepisuje leki neurokognitywne, które spowalniają procesy otępienne. Precyzyjne dostosowanie dawki tych leków możliwe jest dzięki badaniom neuropsychologicznym.

Badanie u neuropsychologa jest skomplikowane i może trwać nawet godzinę. Zostaje przeprowadzone badanie pamięci epizodycznej, funkcji wzrokowo-przestrzennej, pamięci krótkotrwałej oraz fluencji słownej – semantycznej i fonemicznej. Dzięki takim badaniom możliwe jest wykrycie choroby Alzheimer na bardzo wczesnym etapie i rozróżnienie jej od innych form otępienia – tłumaczy ekspertka Grupy LUX MED.

Choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne najczęściej dotyczą osób między 50 a 60 rokiem życia. Specjaliści zauważają, że u osób, które czytają książki, rozwiązują krzyżówki, są aktywne fizycznie i angażują umysł w różnego rodzaju zadania, choroba postępuje wolniej. Diagnoza choroby u takich osób jest trudniejsza, ponieważ testy są opracowane z myślą o bardziej zaawansowanych stadiach chorób otępiennych. Doświadczony neuropsycholog jest jednak w stanie zauważyć nawet delikatne symptomy świadczące o nadejściu Alzheimera – przekonuje dr Monika Piotrowska-Matyszczak.

Neuropsychologa powinien skierować do lekarza neurolog. Wizyta u tego specjalisty to nie tylko terapia, ale przede wszystkim konkretne badania, które pomagają w diagnozowaniu i monitorowaniu stanu pacjenta. Po pierwszej wizycie u neurologa pacjent powinien zgłosić się do neuropsychologa, który przeprowadzi szereg badań i zaproponuje dawkowanie leków kognitywnych. Następnie pacjent powinien odwiedzić gabinet neuropsychologa po pół roku od rozpoczęcia terapii. Później wystarczą wizyty raz w roku – podsumowuje dr Monika Piotrowska-Matyszczak.