Załatwienie e-wizyty w ZUS (3 kroki)

Należy wiedzieć, że sprawy w ZUS możemy obecnie załatwić, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zarezerwujemy sobie e-wizytę. Rozmowę z pracownikiem ZUS odbędziemy przez wideokamerę i mikrofon z komputera, tableta lub telefonu. W jaki sposób się na nią zarejestrować, powiemy później w 3 krokach.

Warto wiedzieć, że podczas e-wizyty możemy załatwić na przykład: sprawy dotyczące renty, emerytury, zasiłku chorobowego lub ich umorzenia. Ponadto jeśli będziemy chcieli złożyć wnioski, pracownik ZUS wyjaśni, jak je wypełnić i odesłać do oddziału.

Oto trzy kroki prowadzące do tego, w jaki sposób należy zarejestrować rozmowę z pracownikiem ZUS:

  1. Wejdźmy na stronę: www.zus.pl/e-wizyta i wybierzmy „Umów się na e-wizytę oraz temat rozmowy, na przykład: emerytury. Podajmy nasz kod pocztowy, a system odpowie, z którego oddziału ZUS pracownik załatwi naszą sprawę.
  2. Wybierzmy termin e-wizyty: system pokaże, które są wolne. Podajmy imię, nazwisko, mail i numer telefonu. Po rezerwacji otrzymamy na nasz mail link do e-wizyty. Na godzinę przed nią otrzymamy też SMS z przypomnieniem.
  3. Przed wizytą przygotujmy się do niej: zastanówmy się, o co chcemy zapytać (warto to zapisać na kartce) i miejmy pod ręką potrzebne dokumenty. Wcześniej włączmy komputer – musi mieć kamerkę i mikrofon. Pamiętajmy o tym, że wideorozmowa może trwać 20 minut czasu.