ZUS przyniesie niespodziankę: Podwójna emerytura dla wybranych seniorów w grudniu

Według doniesień dziennika „Fakt”, pewna grupa emerytów będzie miała przyjemność otrzymać nie jedno, ale dwa świadczenia emerytalne w grudniu. Szacuje się, że takie zjawisko dotknie około miliona osób. Zjawisko to jest spowodowane specyficznym ułożeniem kalendarza grudniowego, a konkretnie wypada na to wpływ mają Święta Bożego Narodzenia.

Przypomina „Fakt”, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) realizuje wypłaty emerytur w określonych dniach – są to 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dzień każdego miesiąca. Jednakże w grudniu ukaże się pewne przetasowanie harmonogramu, które będzie wynikać m.in. z obchodów świątecznych.

Dziennik „Fakt” zaznacza, że wszyscy seniorzy, którym ZUS przekazuje regularne świadczenia, powinni oczekiwać na ich wpływ jeszcze przed wigilią. W szczególności dotyczy to osób, które zwykle otrzymują swoją emeryturę 25 grudnia – pierwszego dnia Bożego Narodzenia – i mogą spodziewać się, że w tym miesiącu ich świadczenie zostanie przelane wcześniej. Ale to nie koniec niespodzianek ze strony ZUS.

Dziennik zwraca uwagę, że istnieje grupa emerytów szczególnie uprzywilejowana. Osoby te, które zazwyczaj otrzymują swoje świadczenie 1. dnia miesiąca, mogą liczyć na podwójne wypłaty w grudniu – jedną 1 grudnia, a drugą 29 grudnia (tutaj chodzi o świadczenie styczniowe). Takie rozwiązanie obowiązuje ze względu na to, że 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy.