W jaki sposób fizjoterapia może przyczynić się do walki z bólem?

Fizjoterapeuci, poprzez specjalistyczne ćwiczenia dostosowane do potrzeb pacjenta, mają za zadanie pomóc w powrocie do pełnej sprawności ruchowej. Kiedy jest najlepszy moment na skorzystanie z usług tego typu eksperta? Jaka jest różnica między ortopedią a fizjoterapią? Czy możliwe jest, że fizjoterapia może być skutecznym narzędziem przeciwko bólowi? Na te pytania odpowiada Magdalena Szymkiewicz, pracująca jako fizjoterapeutka w CM SafiMed w Zabierzowie.

Persony doświadczające intensywnych dolegliwości bólowych często decydują się na wizytę u fizjoterapeuty. Nierzadko pacjenci pozwolą na pogłębienie swoich schorzeń przez zwlekanie z wizytą u specjalisty, tym samym tracąc idealny moment na rozpoczęcie terapii. Ignorując pierwsze symptomy z myślą „może to samo minie…”, pacjenci narażeni są na pogorszenie swojego stanu zdrowia, gdzie początkowo niewielkie dolegliwości mogą przeobrazić się w silne bóle. Sytuacja ta prowadzi do nasilenia objawów choroby.

W momencie, kiedy zauważamy pojawiające się regularnie nawet niewielkie dolegliwości, takie jak ból głowy czy kręgosłupa, nie powinniśmy ich lekceważyć. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy w ciągu dnia bóle ustają. W takich sytuacjach pierwszym punktem odniesienia powinna być nasza samoobserwacja. Jak mówi Magdalena Szymkiewicz, fizjoterapeutka z CM SafiMed: „Każdy ból jest swoistym komunikatem wysłanym przez nasz organizm, który może sygnalizować, że jest coś z nim nie tak.” Pacjenci często ignorują fakt, że zaczęła boleć im głowa, argumentując to pogorszeniem wzroku, co zmusza ich do przyjęcia innej pozycji przy biurku – bliżej monitora. To jednak może przeciążać odcinek szyjny i górną część ciała, prowadząc do pojawienia się różnego rodzaju dolegliwości bólowych.