Jak skutecznie zminimalizować negatywne skutki alergii: poradnik dla alergików

Alergia to udręka, która może bardzo utrudniać codzienne życie. Ale jest wiele sposobów, które mogą pomóc nam zminimalizować jej wpływ na nasze życie. Jeśli cierpisz na uporczywe objawy alergii, ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić!

Alergia to niepożądana reakcja układu immunologicznego na pewne bodźce. Chociaż potencjalne alergeny są wszędzie, te nie wywołują żadnej reakcji u zdrowych osób. Jednak u alergików, którzy mają nadwrażliwy układ odpornościowy, niektóre cząsteczki mogą być odbierane jako wrogie i organizm rozpoczyna walkę przeciwko nim.

Lista możliwych alergenów jest praktycznie nieskończona – teoretycznie może nimi być nawet woda, aczkolwiek takie przypadki są skrajnie rzadkie. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych alergenów należą pyłki roślin (szczególnie od brzozy, olchy, bylicy, pokrzywy i żyta), kurz domowy zawierający roztocza, sierść zwierząt, cytrusy, ryby, mleko, jajka, jad owadów, składniki śliny zwierząt (np. psów i kotów), promieniowanie UV oraz leki, takie jak środki przeciwbólowe. Dlatego osoby z alergią powinny monitorować kalendarz pyleń i zainstalować specjalne filtry przeciwpyłowe w swoich domach.

Szacuje się, że aż 80 procent alergików dziedziczy skłonność do alergii po swoich rodzicach i dziadkach. Jednak również styl życia, w tym dieta, przewlekły stres oraz środowisko, mogą wpływać na rozwój alergii. Jeśli często przebywamy w silnie zanieczyszczonym powietrzu lub mamy kontakt z tworzywami sztucznymi i chemikaliami, jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia alergii.