Łatwo dostępne nawyki prowadzące do choroby Alzheimera – jak je zminimalizować?

Demencja, czyli zespół chorób otępiennych, to przerażający stan, na który jeszcze nie znaleziono skutecznego lekarstwa. Niemniej jednak, istnieje szereg działań, które możemy podjąć już we wczesnym wieku, aby zminimalizować ryzyko rozwoju choroby lub opóźnić jej początek. Zasadniczo chodzi o sześć powszechnych nawyków, które mogą przyspieszać rozwój chorób otępiennych.

Demencja jest jednym z najbardziej powszechnych schorzeń cywilizacyjnych. Liczba osób cierpiących na różne formy demencji na całym świecie rośnie. Niestety, mimo intensywnych badań naukowych, przyczyny powstawania tej grupy chorób nie są jeszcze w pełni poznane. Co więcej, nie odkryto jeszcze leków, które byłyby w stanie całkowicie ją wyleczyć. Istnieją jednak leki, które mogą spowalniać jej postęp.

Obecnie na demencję cierpi około 55 milionów ludzi na całym globie. Szacuje się, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie trzykrotnie i osiągnie wartość 152 milionów. W Polsce schorzenie to dotyka od 400 do 500 tysięcy mieszkańców. Najczęściej występującą postacią demencji jest choroba Alzheimera, która odpowiada za 60-70% wszystkich przypadków.

Choroby otępienne najczęściej pojawiają się u osób, które przekroczyły 65 rok życia, dlatego najczęściej kojarzymy je z wiekiem podeszłym. Mimo to, istnieje wiele działań, które możemy podjąć już znacznie wcześniej, aby zminimalizować ryzyko ich rozwoju. Wiele czynników ryzyka jest niezależnych od nas (takie jak genetyka, wiek czy rodzinnie obciążenie chorobami), ale są też elementy związane z naszym stylem życia, które możemy kontrolować i zmieniać na korzyść zdrowia.