Obalenie najpopularniejszych mitów dotyczących protez dentystycznych

Protezy stomatologiczne często są postrzegane w negatywnym świetle. Dla wielu osób, które z różnych przyczyn utraciły swoje naturalne zęby, zdecydowanie się na założenie protezy jest traktowane jako ostateczność. Wielu jest przekonanych, że protezy są niewygodne, mogą powodować problemy zdrowotne, są trudne do stabilizacji i nie wyglądają naturalnie. Wszystko to jednak są mity, którym przeczy potwierdzają specjaliści od stomatologii.

Protezy zębów są niezwykle powszechne, służą setkom tysięcy osób w Polsce i milionom na całym świecie. Według ostrożnych szacunków, aż 19% populacji korzysta z protez zębów jako metody zastępowania utraconych zębów. Z czasem wokół tego rozwiązania narosły liczne mity, które skłaniają pacjentów do opóźniania decyzji o wizycie u protetyka. Ale jak naprawdę wygląda sytuacja? Odpowiedź na to pytanie daje stomatolog.

MIT nr 1: Proteza powinna być przechowywana w wodzie przez noc.
Nadal wiele osób stosuje tę metodę dbania o higienę protezy, a mianowicie zanurza ją na noc w szklance wody. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, a co więcej: może okazać się szkodliwe.

– Zaleca się, aby po oczyszczeniu protezy przechowywać ją w czystym, suchym i przewiewnym pojemniku. Jest to zasada mająca na celu zapobiegnięcie rozwoju bakterii i grzybów, które w środowisku wilgotnym mają idealne warunki do rozwoju. Proteza przechowywana w tego typu warunkach może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, istnieje możliwość spania w protezach, ale tylko po ich dokładnym wyszczotkowaniu oraz po czystości jamy ustnej – wyjaśnia lek. dent. Anna Przybyła-Cichoń z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.

Zalecenie przechowywania protez w wodzie dotyczyło głównie protez akrylowych, które dzięki temu miały nie kurczyć się. Niestety, mogą one również absorbować wilgoć i pęcznieć, co może prowadzić do ich deformacji. Specjaliści doszli więc do wniosku, że skala tych zmian jest niewielka, a ponadto występują one nawet podczas dnia w ustach pacjenta, stąd najważniejsze powinno być staranne utrzymanie higieny protezy w celu profilaktyki infekcji.