Poddajemy się jesiennej obsesji na dynię – od smakowitej zupy po kuszące latte

Bez wątpienia, jesień jest sezonem, w którym dynia osiąga swój kulinarne apogeum. Wielu z nas, kiedy tylko pomyśli o tym warzywie, natychmiast wyobraża sobie ogromną pomarańczową kulę, która za sprawą magicznej różdżki przekształca się w bajkowy powóz. Nadszedł czas, aby zmienić ten obraz.

Na pewno wiele rodzajów dyni produkuje pokaźne pomarańczowe owoce. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak dynia olbrzymia, Hokkaido, muszkatołowa czy też niewielka munchkin. Niemniej jednak, istnieją również dynie o zielonej skórce, jak na przykład kabocha czy piena lunga, a nawet o szarawym wyglądzie, jak popularny Nelson, który swoim kształtem nieco przypomina patisona. Czy zdawaliście sobie sprawę z faktu, iż na rynku dostępne są także całkiem białe, jadalne dynie?

Mit mówiący, że dynie są głównie używane jako materiał do drążenia lampionów na Halloween czy jako składnik do przygotowania zupy-kremu, jest już przestarzały. Te niezwykłe warzywa są fantastycznie wdzięcznym składnikiem kulinarnym. Potrafią one zaskoczyć swoją wszechstronnością – od słodkich dań, takich jak ciasta, ciasteczka, torty i desery, po wytrawne potrawy: rozgrzewające dania główne i pikantne przekąski, a także kwaskowe dodatki w postaci pikli czy kiszonek. Nietrudno sobie wyobrazić, że dynia może stać się gwiazdą każdego jesiennego posiłku.

Magiczne kulinarne wykorzystanie dyni:
– Kremowa zupa z dyni
Aby zapewnić jej pełnię smaku, warto dodać do niej przyprawy o nutach imbirowo-cynamonowych lub odrobinę ostrości za pomocą świeżych lub suszonych chili.
– Dynia pieczona
Wystarczy pokroić ją na kawałki, skropić oliwą, doprawić solą, pieprzem i ulubionymi ziołami, a następnie upiec w piekarniku do momentu, gdy stanie się miękka i lekko skarmelizowana.
– Puree z dyni
Ugotowany lub upieczony miąższ można połączyć z masłem, śmietaną, solą i pieprzem, by uwypuklić jego pełnię smaku.
– Risotto z dynią
Dynię pieczoną lub gotowaną na parze można wykorzystać jako główny składnik risotto. Warto doprawić potrawę szafranem, parmezanem lub białym winem.
– Ciasta i desery
Wymienione odmiany dyni są doskonałe do przygotowania ciast, chlebków dyniowych czy serników na bazie dyni.

– Makarony i zapiekanki
Dyniowe sosy (np. z dodatkiem szałwii) mogą być składnikiem makaronów lub zapiekanek warzywnych i mięsnych.
– Pikle i dżemy
Dynię można również użyć do przygotowania pikli z dodatkiem kurkumy, ziół czy ostrej papryczki, a także niecodziennych dżemów, które stanowią ciekawy dodatek do naleśników, gofrów i kawy.

Proste przepisy z dynią:
– Zapiekanka z dynią i kozim serem
Składniki: 500 g dyni, 200 g koziego sera, 2 ząbki czosnku, świeży rozmaryn, sól, pieprz, oliwa z oliwek.
Przygotowanie: obierz dynię i pokrój ją na kostkę. Przełóż do naczynia żaroodpornego, skrop oliwą i dopraw solą, pieprzem, czosnkiem i rozmarynem. Piecz w piekarniku przez 10 minut (180°C). Po tym czasie dodaj pokrojony w kostkę kozi ser. Zapiekaj jeszcze około 15 minut, aż ser się nieco zarumieni. Podawaj na ciepło.

– Latte dyniowe
Składniki: 1 łyżka purée z dyni, 1 łyżeczka przyprawy do piernika (lub mieszanka cynamonu, goździków, imbiru), 2 łyżki syropu klonowego, 250 ml mleka (można użyć mleka roślinnego), 1 espresso.
Przygotowanie: na małym ogniu wymieszaj purée z dyni, przyprawę do piernika i syrop klonowy. Podgrzewaj do momentu, aż składniki się połączą. Dodaj mleko i podgrzewaj, nie doprowadzając do wrzenia. W oddzielnym naczyniu przygotuj espresso. Wlej espresso do kubka, a następnie zalej podgrzewanym mlekiem z dynią. Można posypać cynamonem na wierzch.