Ważne informacje od ZUS dla emerytów: Elektroniczna legitymacja i jej korzyści

Na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na portalu X pojawia się wiadomość, że liczba emerytów i rencistów skorzystających z mLegitymacji przekroczyła już 665 tysięcy. Ale co to właściwie jest mLegitymacja i jak z niej efektywnie korzystać?

Mówiąc prosto, mLegitymacja to cyfrowa wersja tradycyjnej legitymacji emeryta lub rencisty, dostępna do pobrania za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mObywatel. Od początku 2023 roku, każdy uprawniony emeryt może korzystać z tej elektronicznej alternatywy. Opisana tutaj mLegitymacja jest automatycznie przydzielana przez ZUS wszystkim uprawnionym osobom, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

A jak dodać mLegitymację do aplikacji mObywatel? Jest to prosty proces. Po uruchomieniu aplikacji mObywatel na swoim telefonie, użytkownik musi wybrać opcję „dodaj dokument” i z dostępnych opcji wybrać „legitymacja emeryta-rencisty”. Po tym kroku, ikona mLegitymacji będzie stale widoczna na ekranie startowym aplikacji.

Ważne jest jednak podkreślenie, że osoby, które posiadały fizyczną legitymację emeryta lub rencisty przed stycznia 2023, również mają możliwość pobrania jej cyfrowej wersji. Procedura dodania mLegitymacji do aplikacji jest identyczna dla wszystkich uprawnionych – niezależnie od tego, czy zaczęli oni pobierać swoje świadczenia od początku 2023 roku, czy też posiadali już wcześniej swoją plastikową legitymację.