Zdrowie przez aktywność fizyczną: "Senior w dobrej formie" – inicjatywa dla polskich seniorów

Z najnowszych wyników badań przeprowadzonych w ramach MultiSport Index 2023 wynika, że znaczna większość Polaków w wieku senioralnym, osiągająca aż 76 procent, nie realizuje żadnej formy aktywności fizycznej przynajmniej raz w tygodniu. W odpowiedzi na ten alarmujący trend, Fundacja MultiSport we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking zapoczątkowała program zatytułowany „Senior w dobrej formie”.

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania zdrowia zarówno ciała, jak i umysłu. Systematyczne ćwiczenia nie tylko wzmacniają muskulaturę i poprawiają kondycję serca, ale także stymulują funkcje poznawcze, polepszają nastrój i redukują poziom stresu. Mimo tych korzyści, motywowanie do regularnego ruchu stanowi duże wyzwanie dla naszego społeczeństwa.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, osoby powyżej 65. roku życia powinny przeznaczyć co najmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowane ćwiczenia aerobowe lub 75 minut na intensywne treningi aerobowe, a także dwa razy w tygodniu powinny wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Choć seniorzy zdają sobie sprawę z pozytywnych efektów aktywności fizycznej na ich samopoczucie, często nie są na tyle aktywni, jakby powinni. Jak wynika z badań, 41 procent seniorów twierdzi, że regularne ćwiczenia wynikają z ich dbałości o zdrowie. Dla 26 procent relaks i przyjemność płynąca z aktywności fizycznej jest ważnym aspektem, natomiast poprawę nastroju jako główną motywację podaje 12 procent osób. Zalecenia lekarskie stanowią motywację do ćwiczeń dla 5 procent badanych.