Znaczenie seksu dla zdrowego snu – możliwości i korzyści zdrowotne

7 czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Seksu, jest wyjątkowym momentem, by zwrócić uwagę na znaczenie intymności i bliskości w naszym życiu. Seks nie służy tylko budowaniu więzi między partnerami, ale przynosi też wiele korzyści dla zdrowia. Jednym z kluczowych elementów, które seks pozytywnie wpływa, jest jakość naszego snu.

Seks stanowi zawsze istotną część ludzkiego doświadczenia, będąc źródłem przyjemności, a także sposobem na wyrażanie miłości i bliskości. Jego rola i podejście do niego różniły się w zależności od kultury i epoki – od mitycznego uwielbienia w starożytnych rytuałach po bardziej konserwatywne podejście w pewnych okresach historii.

W dzisiejszych czasach seks jest widziany nie tylko jako akt fizyczny lub prokreacyjny, ale także jako ważny aspekt zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Jest również uważany za kluczowy dla dobrego samopoczucia i jakości życia. Czy jednak wpływa on na zdrowy sen?

Seks ma wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Poprawia humor, wzmacnia system odpornościowy, korzystnie wpływa na układ krążenia, pomaga w redukcji stresu, w walce z bólem, w spalaniu kalorii i istotnie poprawia jakość naszego snu. Badania sugerują, że seks może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i zwiększeniu poczucia relaksu, co prowadzi do lepszego snu. W jednym z nich aż 64% badanych stwierdziło, że ich sen poprawił się po aktywności seksualnej z partnerem, a efekt ten był najmocniejszy, gdy obie strony osiągnęły orgazm [1].

Badanie dotyczące aktywności seksualnej, jakości snu i czasu potrzebnego na zaśnięcie, opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Public Health”, wykazało, że 71% respondentów zauważyło poprawę jakości snu po seksie z partnerem, a 62% stwierdziło, że zasypia szybciej [2].

Podczas aktywności seksualnej nasz organizm uwalnia endorfiny i oksytocynę, które pomagają w relaksacji i zmniejszeniu poziomu stresu. W rezultacie po seksie łatwiej jest zasnąć i cieszyć się głębszym, bardziej regenerującym snem.

„Podczas orgazmu poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie senności, rośnie. Dodatkowo, podczas seksu wytworzona jest oksytocyna, która redukuje stres i pomaga łatwiej zasnąć. Co więcej, prolaktyna utrzymuje niski poziom dopaminy nawet do dwóch tygodni po orgazmie, co pomaga zachować stan umiarkowanego zaspokojenia seksualnego.” – dodaje Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep

Aby maksymalnie korzystać z dobrego seksu i prawidłowo się wysypiać, należy dbać o właściwe nawyki w sypialni. „Dbaj o prawidłową higienę snu: kładź się spać i wstawaj o regularnych porach, również w weekendy. Unikaj alkoholu, który może pogarszać jakość snu. Kofeina, popołudniowe drzemki i nikotyna również mogą wpływać na jakość odpoczynku. Stwórz odpowiednie warunki do snu, rezygnując z telewizora, komputera i smartfona w sypialni, ponieważ niebieskie światło działa pobudzająco i może cię rozpraszać. Zamiast tego, wykorzystaj ten czas na intymne chwile z partnerem lub na samodzielną relaksację. Pamiętaj, że seks poprawia sen, a dobry sen poprawia jakość życia seksualnego.” – radzi Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep.