Adwent w Kościele Katolickim: Okres Radosnego Oczekiwania i Tradycji

Adwent, celebrowany w Kościele Katolickim, jest okresem pełnym radości, który przypomina nam oczekiwanie matki na narodziny dziecka. Symbolizuje on jednak także nasze oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, oczekiwane z wielkim niecierpliwością.

Adwent jest czasem pokuty i duchowej przygotowywania się na świętowanie Bożego Narodzenia. Ten specjalny okres rozpoczyna się w czwartą niedzielę przed 24 grudnia, czyli Wigilią Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce, to szczególny czas jest bogaty w różnorodne zwyczaje i symbole, które są zarówno kościelne jak i świeckie.

Jednym z najbardziej popularnych zwyczajów adwentowych jest tradycyjna msza roratnia, odprawiana o świcie. Wierni uczestniczący w tym nabożeństwie przynoszą ze sobą lampiony adwentowe i entuzjastycznie śpiewają pieśni adwentowe.

Wśród symboli adwentowych, popularne są wieńce adwentowe. W każdą z kolejnych niedziel adwentu zapala się w nim kolejną świecę. Inne znane symbole to kalendarze adwentowe czy też dekoracje w postaci schodów do nieba.

Adwent to również czas, kiedy obchodzone są specjalne uroczystości, takie jak wspomnienie św. Barbary czy też wspomnienie św. Mikołaja. Są to wydarzenia dodające jeszcze więcej uroku i jednocześnie głębi temu wyjątkowemu okresowi.