Przedłużanie życia poprzez dietę bogatą w warzywa i owoce – sekrety długowieczności

Wielu z nas pragnie długiego, zdrowego życia. W poszukiwaniu sposobów na zachowanie młodości, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istotnej roli, jaką odgrywa sposób odżywiania. Znaczący wpływ na długość naszego życia może mieć regularne spożywanie warzyw i owoców. Chcąc utrzymać zdrowie przez wiele lat, powinniśmy kierować się zasadami zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat. W związku ze Światowym Dniem Owoców i Warzyw, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad dotyczących diety, które pomogą Ci zachować energię na długo.

Klucz do zdrowia leży w naszych rękach przez całe życie. Nawyki żywieniowe wykształcone w dzieciństwie mogą przynieść korzyści w późniejszym wieku. Podstawą jest dieta bogata w warzywa i owoce, które dostarczają nam witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie cenne w walce z procesami starzenia, uszkodzeniem komórek i ich niewydolnością są przeciwutleniacze chroniące nasze komórki przed stresem oksydacyjnym i zapobiegające rozwojowi chorób przewlekłych, takich jak nowotwory. Do tych cennych substancji należy m.in. witamina C, znajdująca się w czerwonej papryce, brukselce, kapuście oraz owocach jagodowych. Te ostatnie zawierają także antocyjany, które skutecznie zwalczają wolne rodniki.

W dzisiejszych czasach choroby cywilizacyjne, powodowane siedzącym trybem życia, spożywaniem przetworzonej żywności oraz zanieczyszczeniem środowiska, są odpowiedzialne za 80% przedwczesnych zgonów.[1] Wiele z nich można jednak zapobiec, dbając o właściwą dietę. Na przykład regularne spożywanie buraków może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Buraki zawierają:

– związki azotowe, które pomagają w walce z nadciśnieniem tętniczym,
– witaminy z grupy B, które mogą pomóc zapobiegać udarom mózgu i zawałom serca,
– żelazo, które wspomaga produkcję czerwonych krwinek i pomaga zwalczać anemię.

Dodatkowo, badania naukowe dowodzą, że buraki mogą obniżać poziom cukru we krwi. Ciekawostką jest również fakt, że sok z kiszonego buraka, oprócz wyżej wymienionych korzyści, wspomaga pracę jelit i działa przeciwzapalnie.